Očkování proti chřipce
1. Každoročně onemocní chřipkou 5 % dospělé populace a 20 % dětí, na komplikace chřipky každoročně zemře 2 500 – 3000 obyvatel ČR. V letošním roce hrozí souběh nejen běžné sezónní chřipky ( vakcína je k dispozici ), ale i tzv. prasečí chřipky.
2. Očkování proti chřipce u mladých zdravých osob zabrání vzniku onemocnění chřipkou a to ze 70 – 90 %. Očkování zabraňuje ekonomických ztrátám ( pracovní neschopnosti ).
3. U starších osob očkování proti chřipce snižuje výrazně počet komplikací chřipky ( záněty plic, srdečního svalu …) včetně úmrtí.
4. Očkovat lze i těhotné, které jsou v riziku vzniku komplikací chřipky, lze očkovat v kterémkoli trimestru gravidity během chřipkové sezóny. Po očkování dochází k pasivnímu přenosu protichřipkových protilátek do těla plodu. Chrání novorozence do prvních 6 měsíců života ( není vakcína pro děti do 6 měsíců věku). Očkovat lze i během šestinedělí. Očkování je rutinně doporučováno kojícím ženám, které jsou v kontaktu s novorozenci nebo dětmi do 5 let věku.
5. Vakcína proti chřipce neobsahuje živý virus ! , ale pouze jeho části, které zajistí příjemci vytvoření protilátek (mýtus - nelze chřipku naočkovat !). Tyto protilátky = imunita se vytvářejí cca 14 dní po očkování. Nejvhodnější doba pro očkování: září až prosinec.
6. Vakcíny proti chřipce jsou velice dobře tolerované - nízký výskyt lokálních i celkových reakcí.
7. Očkování proti chřipce se odkládá jedině v případě akutních onemocnění ( nachlazení, průjem …)